Modro-zelená strecha oživuje budovy

Modro-zelená strecha oživuje budovy


Strechy majú neobmedzený potenciál, ktorý je obmedzený len fantáziou architekta alebo staviteľa. Aký je však najlepší spôsob, ako splniť sen o zelenej streche?

Centrum mesta Oslo, júl 2020: S príjemným letným vánkom vo vlasoch kráčate bosí po terase a míňate paradajky a jahody v plnom kvete. Keď si ľahnete na solárium, zatiaľ čo v rohu syčí gril, okolo vás bzučí včela a hľadá nektár v slnečniciach, ktoré ste na jar zasadili.

Zo strešnej terasy sa pozeráte na veľké, sivé a mŕtve strešné plochy susedných budov, prerušované niekoľkými hrdzavými a hučiacimi ventilačnými systémami dinosaurov, zhlukmi starých satelitných parabol a spletenými rúrkami a káblami. Usrkávate limonádu, ktorú ste si vyrobili z citrónov na stromoch za rebarborou a bezstarostne sa usmievate na rozhlasové hlásenie o výdatných zrážkach v Osle dnes večer.

IKEA Bergen.jpg

IKEA Åsane: „Prechádzka po streche v Ikea je ako prechádzka po horách. Stali sa zelenými pľúcami v Åsane pri Bergene, “napísal Bergens Tidende o streche IKEA v Åsane pri Bergene. Kryt sedu dodal Bergknapp a strechu pod ním Protan. Foto: Bergknapp

Čo je to modrá zelená strecha??

Vytvorte živú budovu

Opis bezstarostného opaľujúceho sa v oáze na vrchole budovy v centre Osla nie je len myšlienkovým experimentom. Strechy majú neobmedzený potenciál, ktorý je obmedzený len fantáziou architekta alebo stavebníka.

Pozrite sa na leteckú fotografiu ktoréhokoľvek nórskeho mesta a uvidíte možnosti. A čo škôlka v hornej časti Hotell Norge v Torgallmenningen v Bergene? Formačný tréning s Rosenbergom na streche nemocnice sv. Olava? Čo tak navštíviť najlepší mestský park a reštauráciu prevádzkovanú čistou energiou zo solárneho parku na streche radnice v Osle? Alebo jednoducho zvýšená hodnota nehnuteľnosti a lepšia kvalita života pre obyvateľov vďaka prístupu na strechu ako ďalšie poschodie na rekreáciu, kde sa ľudia môžu zabávať medzi flórou a faunou – novým mestským ekosystémom?

„Nahradením strešných škridiel a strešnej lepenky prírodnými biotopmi, ktoré patria do Oslo, môžeme prispieť k zníženiu stopy ľudí.“, hovorí Andreas Christoffer Pay, generálny riaditeľ developerskej spoločnosti Urbanium.

Urbanium sa jasne zameriava na životné prostredie, recykláciu a ekológiu a je lídrom vo výstavbe zelených striech, napríklad v Sørenga v Osle.

"Vidíme, že v posledných rokoch si architekti uvedomujú estetickú hodnotu striech a skutočnosť, že môžu byť použité aj na viac ako len miesto, kam ísť. Zelená strecha sa stala súčasťou krajinného plánu", hovorí Pay.

Piata a zabudnutá fasáda

Možnosti zelenej, živej a dostupnej strechy sú takmer nekonečné. Rádio opaľovača však dnes večer stále varuje pred prívalovými dažďami. Ako to, že sa dokáže tak ľahko usmievať, keď vidíme, čo sa deje s dažďom a kanalizačným systémom zakaždým, keď sa nebesia otvoria nad nórskym mestom alebo mestečkom?

Koniec koncov, vie, že lejak bude silnejší, než na čo je vybudovaná mestská infraštruktúra, a každoročné následky environmentálnych škôd.

Preto je dôležité vybudovať systém povrchovej vody. V husto obývaných oblastiach na to nie je dostatok miesta. Okrem toho je nákladné kopať ulice a chodníky. Riešenie je preto nad nami, bez toho, aby sme obetovali ekologické projekty Urbanium, citrónovníky opaľujúce sa či potenciálne solárne panely na streche radnice. Bjørn Nordseth, vedúci predaja spoločnosti Protan, vysvetľuje:

- Odpoveďou sú modrozelené strechy. Modrá preto, lebo strecha je prerobená na rezervoár povrchovej vody, ktorá pomaly tlmí prívalové dažde do drenážneho systému, a zelená preto, lebo piata fasáda budovy, ktorá sa v súčasnosti využíva na vetracie systémy a káblové brány, je nahradená prírodou a vonkajšími priestormi.

 

Scéna pre záväzok voči životnému prostrediu

Prvú modrozelenú strechu Urbanium nájdete v Hauskvartalet (Haus Quarter) v Osle. Je na vrchole úplne novej scény Vega. Celá oblasť sa zmenila na ekologicko-kultúrnu štvrť mesta, ktorá si vyžadovala viac ako strechu, než dokáže zvládnuť povrchovú vodu. Modrú strechu bolo potrebné skombinovať so zeleným prvkom a práve tu vstúpil Protan so svojím riešením BlueProof Green.

"Dalo by sa povedať, že s Vega Scene sme transformovali a vylepšili to, čo bolo ekologicky mŕtvou oblasťou, a zároveň sme položili základy pre ďalšiu generáciu, aby spravovala povrchovú vodu v husto obývaných oblastiach. To bolo možné vďaka technológii Protan's robustnosť riešenia a produktu“, hovorí Andreas Christoffer Pay zo spoločnosti Urbanium.

Vega Scene (2).jpgVega Scene: Prvá modrozelená strecha v Osle je na vrchole Vega Scene. Celá oblasť sa zmenila na ekologicko-kultúrnu štvrť mesta, čo si vyžadovalo viac ako len strechu, ktorá by zvládala povrchovú vodu. Pod vrstvou sedu leží Protan membrána. Foto: Urbanium

Koncepciu BlueProof Green pozorne sledujú zainteresované strany, akými sú Agentúra pre vodné a kanalizačné práce samosprávy mesta Oslo a Nórske riaditeľstvo výstavby a majetku. Nejde len o potenciálne riešenie problému s povrchovou vodou, ktorý sa každoročne objavuje v uliciach, ale zelená strecha prispieva k ekologickej stope budovy.

S modrozelenou strechou Urbanium vytvorilo jedinečnú a živú budovu, ktorá mení charakter s ročnými obdobiami – zároveň nám umožňuje usmievať sa bez obáv z prívalového dažďa stekajúceho za oknom.

.

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green

Protan Blue Proof Green kombinuje bezpečný manažment povrchových vôd so zelenou záhradou v hornej časti budovy. Takéto riešenie nazývame moderná a bezpečná strecha.

Dozvedieť sa viac