Príbeh Protanu - Záchranná vesta, ktorá sa stala legendou odvetvia

Príbeh Protanu - Záchranná vesta, ktorá sa stala legendou odvetvia

Záchranná vesta, ktorá sa stala legendou odvetvia

Nie je náhoda, že Protan bol vybraný na spoluprácu a dodávku strešných krytín pre jednu z najinovatívnejších spoločností na svete, Amazon.com. Koniec koncov, inovácie boli heslom celej histórie Protanu.

arrow_downward

1939: Impregnované záchranné vesty

Všetko to začalo v roku 1939 vynaliezavým lodným maklérom Haakonom Kierulfom. Založil Tønnevesten AS, spoločnosť, ktorá vyrába plátené záchranné vesty impregnované gumovým latexom krémovej farby. 10 zamestnancov firmy denne vyrobilo až 40-50 záchranných viest.

1941: Impregnované zatemňovacie závesy

Keď však prišla vojna a nemecké vojnové lode chceli použiť záchranné vesty vyrábané malou firmou v Drammene, Kierulf výrobu zastavil. Prišiel s novým podnikateľským nápadom: spoločnosť začala impregnovať zatemňovacie závesy namiesto Tønnevesten, zmenila svoj názov na A/S Spesialimpregnering a spoločnosť impregnovala látku aj papier. Potom prišla ďalšia výzva: kremovaný gumový latex sa stal komoditou, ktorej počas vojny dochádzalo.

1942: Impregnácia morských rias

Spoločnosť veľa experimentovala, aby našla náhradu gumy a riešenie prišlo z oceánu. Kyselina algínová nachádzajúca sa v morských a iných riasach sa stala východiskovým bodom pre ďalšiu kapitolu v histórii spoločnosti, keď sa zistilo, že roztok z morských rias možno použiť na impregnáciu.

Spoločnosť sa potom stala jedným z najväčších svetových výrobcov kyseliny algínovej, ktorá sa nachádza aj v mydle, zubnej paste a pektíne.

V roku 1942 bol obchod s kyselinou algínovou prevedený na novú spoločnosť s názvom Protan. „Pro“ znamenalo produkty a „tan“ tvorilo prvé písmená nórskeho slova pre morské riasy – tang.

1948: Gumené ventilačné kanály

Produkty Protan boli rýchlo úspešné. Vlastníkom sa stala spoločnosť Norsk Hydro, jedna z najvplyvnejších priemyselných spoločností v Nórsku, čo dalo inovátorom v spoločnosti Protan podnet na vývoj novej obchodnej myšlienky pre udržateľné ventilačné produkty. Krátko nato bolo uvedené do prevádzky vetracie potrubie Ventiflex. Tento produkt, oveľa lepší ako vtedajšie ventilačné kanály, sa rýchlo stal medzinárodným úspechom.

1952: Plastové podlahové krytiny

Podlahové krytiny boli hlavným produktom spoločnosti Protan v rokoch 1952 až 1981. Podlahové krytiny Protan boli obľúbené, pretože boli veľmi odolné. Ale zisk z tohto produktu bol malý, čo následne viedlo k začiatku nového inovačného procesu na konci 60. rokov 20. storočia s cieľom nájsť nové obchodné oblasti.

1970: Plastové strešné membrány

Takto sa zrodil ďalší nápad: plastové strešné fólie. Protan spolupracoval so švajčiarskou spoločnosťou Sarna Kunststoff AG na získaní licencie na výrobu ich produktu Sarnafil. Toto ďalšie 23-ročné partnerstvo pomohlo dostať Protan na svetovú mapu ako dodávateľa strešných krytín.

1980: Strešné membrány z PVC

V 80-tych rokoch sa PVC strešné membrány stali viac rozpoznateľnými a Protan sa na ne začal intenzívne zameriavať. V priebehu nasledujúceho desaťročia Protan vyvinul rad strešných systémov a produktov pre exponované strechy, zaťažené strechy a zelené strechy a vybudoval si silnú pozíciu v severnej Európe ako popredná spoločnosť na výrobu strešných fólií.

1990-2014: Rozvoj nových oblastí podnikania

Protan pokračoval v inováciách nových produktov v obchodných oblastiach na báze PVC. Jednou z oblastí záujmu v posledných rokoch sú technické textílie. Spoločnosť v spolupráci s hlavnými hráčmi v ropnom a akvakultúrnom priemysle vyvinula špecializované produkty, ktoré spĺňajú špeciálne potreby. Ventiflex sa stal medzinárodným lídrom na trhu ventilačných systémov a od roku 2000 vyvinul Protan tiež popredné svetové radónové membrány a membrány do vlhkých priestorov a geograficky rozšíril svoje pôsobenie na takmer 20 trhoch.

Dnes je Protan najväčším výrobcom termoplastických strešných fólií (PVC) v severnej Európe. Okrem toho spoločnosť vyrába rôzne druhy textílií potiahnutých PVC pre širokú škálu aplikácií.

 

Skvelé nápady a investície do inovácií boli kľúčom k úspechu: spoločnosť, ktorá začala s výrobou záchranných viest, je teraz vedúcou svetovou skupinou membránových technológií!