Táto strecha zmení stavebníctvo budúcnosti

Táto strecha zmení stavebníctvo budúcnosti


- To, čo sa deje tu na streche, je prelomové pre stavebníctvo a niečo, o čo sa bude snažiť každý.

Tak hovorí Rune Skeie, mestská ekologička a krajinná architektka v Asplan Viak, pri pohľade na kvitnúce rastliny, fúkajúce okvetné lístky a rušné motýle a včely na prvej nórskej streche BlueGreen – priamo v centre Osla.

Čo je modro-zelená strecha?

Za signálnou červenou fasádou novej budovy Vega Scene v Hausmannkvartalet (štvrť Hausmann) sú najmodernejšie kiná a divadlá, reštaurácie a kancelárie, ale to, čo sa deje na vrchole tejto kultúrnej budovy, ju robí jedinečnou a prelomovou. Úzka vývojová spolupráca medzi developerom Urbanium, architektom Asplanom Viakom, výskumníkmi z Nórskeho bioekonomického inštitútu (NIBIO), odborníkmi na sedum z Bergknapp a špecialistami na strechy a membrány z Protanu vyústila do strechy vyrobenej v systéme BlueGreen, ktorá priťahuje pozornosť ľudí. z krajín mimo Nórska.

Prelom v stavebníctve

Modrozelená strecha rieši problém povrchovej vody spojený s extrémnymi zrážkami, ktoré sa hromadia na streche. Spája sa aj s ďalšími riešeniami zelených striech ako sú strešné záhrady, terasy, športové povrchy, včelárstvo a solárne panely.

Prvá strecha tohto typu vyrobená v Nórsku vytvorila vzácnu výskumnú oblasť, kde sa na potešenie vtákov a hmyzu nachádza flóra a fauna na ostrovoch Oslo Fjord. Strecha navyše pri silných dažďoch pôsobí ako miesto, ktoré postupne a kontrolovane odvádza prefiltrovanú vodu do neďalekej rieky Akers, namiesto toho, aby zaplavovala už aj tak preťažený drenážny systém.

 

Bilde 2.jpgRune Skeie z AsplanViak a Andreas Pay z Urbanium sú hrdí na to, že s týmto systémom pracujú na prvej streche v Nórsku. (Foto: Protan AS)

Úrodná oáza na vrchole Vega Scene je len jedným z mnohých spôsobov, ako môže strecha BlueGreen maximálne využiť voľný priestor v hornej časti budovy. Riešenie je priekopníckym dôkazom toho, že v modernom stavebníctve sa deje niečo veľké a prečo Skeie používa slovo ako prelom.

„S Vega sme pomohli vyvinúť prvú strechu BlueGreen v Nórsku a verím, že výsledkom bude cieľ, ktorý budú hlavní hráči v budúcnosti sledovať. O pár rokov sa v novostavbách bežné strechy so systémom Protan BlueGreen zmenia zo šedej zóny na priestor so zelenou a viac multifunkčnou plochou.

Riešenie sociálnych problémov

Priekopnícka strecha Vega si vyžiadala množstvo výskumných a vývojových zdrojov, čo projekt predražilo, no cieľ bol úplne iný. Urbanium má vysoké environmentálne ambície a stanovuje nové ekologické environmentálne trendy pre mestské oblasti, ako je Hausmannkvartalet. Vizionársky generálny riaditeľ Andreas Pay sa teraz pozerá len do budúcnosti.

- Po projekte Vega sa blížime k nulovým nákladom súvisiacim s budúcim vývojom zelených BlueGreen riešení pre strechy. To, čo v skutočnosti robíme, sú mikroinovácie, no s rozsiahlym dominovým efektom. Veríme, že to ovplyvní celé odvetvie.

Ak sa nám podarí spopularizovať takéto riešenia, hovoríme skutočne o zelenej zmene.

Bilde 3.jpgSignálna červená fasáda Vega Scene je pozoruhodná sama o sebe, ale to, čo sa deje na vrchole tejto kultúrnej budovy, ju robí jedinečnou. (Foto: Gitte Paulsbo)

Skeie z Asplan Viak súhlasí a poukazuje na to, že jedinečná strecha Vega tohto typu je riešením dvoch z najväčších výziev modernej spoločnosti, a to ničenia prírody a skutočnosti, že extrémne poveternostné podmienky sa stávajú normou:

- Strešný systém BlueGreen znamená, že môžeme znížiť našu uhlíkovú stopu nahradením strešnej lepenky, asfaltu a betónu kvetmi, včelami a ekologickou rozmanitosťou. Spoločnosť zároveň ušetrí na vysokých nákladoch za povodňové škody hospodárením s povrchovou vodou na streche. Takto vytvárame zelené pľúca v čoraz viac zastavaných oblastiach. Tieto zelené pľúca absorbujú vzdušný prach, čím zabezpečujú lepšiu kvalitu vzduchu, hovorí Skeie.

Veľké uznanie

Špeciálne riešenie strechy je jedným z hlavných dôvodov, prečo je Vega Scene prvou nórskou kultúrnou budovou, ktorá získala certifikáciu BREEAM-NOR Very Good. Okrem toho bol aj jedným z troch finalistov ocenenia Oslo City Architecture Award v roku 2019. Budova Protan BlueProof Green bola nominovaná aj na Nórsku cenu za inováciu v stavebníctve za rok 2019. O nomináciu sa podelili Protan a Bergknapp.

- BlueProof Green je dôležitou súčasťou veľkej skladačky udržateľnosti a budúcich stavebných metód a myslenia. Riešenie spĺňa nielen dnešné požiadavky a potreby, ale aj tie budúce, povedala Kristin Malonæs, predsedníčka poroty súťaže a riaditeľka zákazníckeho servisu v Innovation Norway.

Bilde 6.jpgUž po roku sa strecha stala obľúbeným miestom včiel, čmeliakov, motýľov a vtákov. (Foto: Christian Bjørtomt)

Udržateľné a šetrné k životnému prostrediu

Okrem bezpečného manažmentu povrchových vôd, zelených pľúc a multifunkčnosti sú hlavnými konceptmi spojenými so zelenými strechami udržateľnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. Manažér predaja Protan Bjørn Nordseth vysvetľuje:

Prakticky, spojením povrchového vodného hospodárstva so zelenými plochami, strecha BlueProof Green ušetrila vývojárom Vega Scene veľké náklady spojené s kopaním a ukladaním potrubí, kontajnerov a skladovacích riešení súvisiacich s drenážou. Nehovoriac o nákladoch na prepravu a likvidáciu látok, ktoré môžu spôsobiť kontamináciu.

BjornNordseth2.jpgVedúci predaja spoločnosti Protan, Bjørn Nordseth, nadšene vysvetľuje udržateľnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. (Foto: Elin Eike Worren)

Modrozelená je trvalo udržateľný rozvoj na streche

Nordseth ďalej vysvetľuje, že zelené strechy, či už vo forme záhrad, strešných terás alebo napríklad plôch na cvičenie, prispievajú k zlepšeniu kvality života a kvality životného prostredia pre obyvateľov a nájomníkov.

- Samozrejme, je veľmi dôležité optimálne využiť všetky povrchy a plochy našich budov. Ak nie strešné záhrady, čo potom solárne panely? Navyše, s BlueProof Green sa voda na streche môže ľahko dostať do iných vodných okruhov na pozemku alebo sa môže použiť na zavlažovanie zelených plôch. Teraz hovoríme o budovách so skutočnými energetickými účinkami a obehovým hospodárstvom,“ povedal.

Bilde 4.jpgOkrem bezpečného manažmentu povrchových vôd, zelených pľúc a multifunkčnosti sú hlavnými pojmami spojenými so zelenými strechami udržateľnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. (Foto: Asplan Viak)

Udržateľná ekológia mesta

Zvyšujúca sa hustota mestských oblastí, požiadavky na hospodárenie s povrchovými vodami a silný dopyt po ekologických riešeniach viedli k prudkému nárastu dopytu po ekologických produktoch a riešeniach. Vega Scene preto čoskoro nebude jedinou strechou v Nórsku vyrobenou v systéme BlueProof Green a táto perspektíva robí Andreas Pay a Urbanium šťastnými. Z miesta, kde stojí na vrchole budovy v elegantných topánkach medzi sukulentmi, rozchodníkmi a bzučiacimi včelami, dúfa, že o pár rokov uvidí menej satelitných antén, ventilačných systémov a káblových brán v prospech ekologickejších riešení, ako je zelená a studňa. -použité strešné plochy. Sľubuje, že Urbanium na tom bude mať podiel.

- Ide nám o optimalizáciu okolitej krajiny, aby mala čo najmenší negatívny vplyv na životné prostredie a naše stavby mali na životné prostredie mesta len pozitívny vplyv. Aby sa to dosiahlo, budú v budúcej výstavbe zohrávať hlavnú úlohu strechy BlueProof Green, uzatvára Pay.

Bilde 5.jpgSukulenty, rozchodník a včely sú na vrchole Hausmannkvartalet veľmi šťastné (foto: Christian Bjørtomt)

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green

Protan Blue Proof Green kombinuje bezpečný manažment povrchových vôd so zelenou záhradou v hornej časti budovy. Takéto riešenie nazývame moderná a bezpečná strecha.

Dozvedieť sa viac