Najlepšie riešenie v hornej časti mesta

Najlepšie riešenie v hornej časti mesta


Extrémne počasie sa čoskoro vráti do normálu. Naše mestá sú zároveň hustejšie osídlené, často na úkor zelených plôch, ktoré zastavujú zrážky.

Pre starú a poddimenzovanú kanalizačnú sieť sa to stáva vážnym problémom, ktorý sa dá vyriešiť na streche.

Dnešné inštalatérske práce zápasí s kapacitou zakaždým, keď sa nad nórskymi mestami otvoria nebeské zámky. Devastácia stojí spoločnosť každý rok miliardy.

Reakciou obcí je najčastejšie vytváranie uzavretých zariadení povrchových vôd. Ak však má byť budova postavená v centre mesta, množstvo voľného priestoru pre takéto zariadenia je obmedzené. Drahé je aj rozkopávanie ulíc a chodníkov. Riešenie spočíva v množstve:

Odpoveďou na problém povrchovej vody v nórskych mestách a obciach je využitie strešnej plochy, v ktorej sa v súčasnosti nachádzajú iba ventilačné systémy a iná drenážna infraštruktúra, hovorí Bjørn Nordseth, obchodný manažér spoločnosti Protan.
V roku 2016 Protan predstavil moderný a Sintefom testovaný drenážny systém BlueProof.

Baglerbyen Barnehage.jpgMaterská škola Baglerbyen: Ako urobiť miesto pre plnohodnotné ihrisko pre materskú školu uprostred husto obývanej oblasti Starého Mesta v Osle? Odpoveďou bolo dať ho na strechu. Pod ihriskom bol použitý membránový systém Protan. Materská škola Baglerbyen bola v roku 2015 nominovaná na Cenu mesta Oslo za architektúru. Foto: Studio / Protan

Podmienky vyžadujúce akciu

Ale strecha? V tomto bode je potrebné riadiť sa požiadavkami územného rozvoja, teda tými, ktoré hovoria, že pri rozvoji sa treba starať aj o dobre fungujúce zelené stavby. Počítali ste s tým, že vonkajším priestorom na prízemí budú garáže a parkoviská pre bicykle, ihrisko a záhrady je možné dať na strechu. Je jediným riešením postaviť menšiu budovu, do ktorej sa zmestí všetko?

Kombinácia urbanistických požiadaviek na hospodárenie s povrchovými vodami a manažment zelene môže byť tvrdým orieškom pri developerských projektoch v mestách a obciach. Nebude jednoduchšie, ak na odvedenie vody budete musieť použiť piatu fasádu, ktorou je strecha.

- Túto výzvu sme zopakovali počas našich dizajnérskych stretnutí s inžinierskou komunitou. Nakoniec sme v Protane začali premýšľať; prečo nespojiť modré a zelené strechy, vysvetľuje Nordseth.

Odpoveď je modro-zelená

Výsledkom je Protan BlueGreen Roof , čo je odolná strecha, ktorá maximalizuje mieru využitia novej budovy – alebo zariadenia, ktoré sa má renovovať. Toto riešenie je možné aplikovať na oba typy. Systém je konštruovaný tak, že spodnú vrstvu tvorí Protan BlueProof, ktorý premení strechu na povrchovú vodnú nádrž, ktorá vodu kontrolovane odvádza do drenážnej siete po dobu 24 hodín. Týmto spôsobom sú splnené požiadavky na hospodárenie s povrchovými vodami a umožňuje to predchádzať škodám súvisiacim so záplavami alebo záplavami.

Vrchnú vrstvu tvorí Protan GreenRoof, ktorý premieňa strechu z uzavretého najvyššieho poschodia s hrdzavými ventilačnými systémami a zhlukmi starých satelitných parabol na zelené prostredie, napríklad so záhradami, terasami, solárnou energiou a spoločnými priestormi. Týmto spôsobom je splnená požiadavka na zelené plochy, pričom sa zvyšuje estetický dojem z budovy a kvalita života v meste.

BlueProof Green obohacuje strechu o pozitívne účinky zelenej strechy, ako je vegetácia, ktorá ochladzuje budovu v horúcich dňoch, zastavuje nanášanie prachu, mäkké strešné povrchy tlmiace hluk, zvyšuje biodiverzitu v meste a predlžuje životnosť strechy, nakoľko strešná krytina nie je vystavená poveternostným vplyvom a vetru. S najväčšou pravdepodobnosťou získate aj finančný zisk v podobe vyššej tepelnotechnickej hodnoty budov.

Zaparkujte bager

Pre developera ponúka modro-zelená strecha výhodu spojenia rôznych riešení do jedného systému. Kombinácia správy povrchových vôd a zelených plôch od toho istého dodávateľa znamená menej záväzku koordinácie a logistiky, menej chýb a kratší čas výstavby.

Ale možno ešte dôležitejšie je, že takéto riešenie prinesie komplexné úspory v podobe výdavkov spojených s výkopom ulíc, ukladaním prenosovej infraštruktúry ako sú potrubia, šachty, vodojemy a odvozom a ukladaním zvyškov zeminy po výkopových prácach.

Etapa pre záväzok k ochrane životného prostredia

Na Hauskvartaletu v Osle nájdeme prvú modrozelenú strechu v meste. Sedí na vrchole úplne novej scény Vega. Územie je riešené ako urbanisticko-ekologická kultúrna štvrť, ktorá si vyžadovala viac ako len strechu na odtok povrchovej vody. Modrú strechu bolo potrebné skombinovať so zelenými prvkami a vtedy na scénu vstúpil Protan s unikátnym riešením BlueProof Green.

Vega Scene (1).jpgVega Scene: V hornej časti Vega Scene je prvá modro-zelená strecha v Osle. Ide o urbanisticko-ekologickú kultúrnu štvrť, ktorá si na odvedenie povrchovej vody vyžadovala viac ako len strechu. Pod sedumovou zelenou strechou je strecha Protan. Foto: Urbanium

Koncepciu BlueProof Green pozorne sledujú zainteresované strany, akými sú Mestský úrad pre vodu a kanalizáciu v Osle a Statsbygg. Nielenže je potenciálnym riešením problému s povrchovou vodou, ktorý sa každoročne vyskytuje na uliciach, zelená strecha prispieva aj k zníženiu ekologickej stopy budovy.

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green

Protan Blue Proof Green kombinuje bezpečný manažment povrchových vôd so zelenou záhradou v hornej časti budovy. Takéto riešenie nazývame moderná a bezpečná strecha.

Dozvedieť sa viac