Uzavretý systém chovných klietok

Uzavretý systém chovných klietok


Extrémne kvalitná membrána

V mori pri pobreží Listafjordenu možno nájsť riešenie, ktoré rieši množstvo najväčších problémov odvetvia akvakultúry.

Tu testovaná novonavrhnutá klietka na lososa musí byť dynamická a plne automatická a musí zabrániť šíreniu parazitov a úniku chovaných rýb. Preto tu použitá tkanina musí spĺňať vysoké požiadavky.

Priemer prototypu je 20 metrov. Od marca 2021 sa testuje v morských vodách za typických nórskych poveternostných podmienok pri pobreží Flekkefjordu. Projekt chovnej klietky dostal názov „Hviezdica“. Za dizajnom klietky stojí dodávateľ oceánskeho vybavenia Nekkar úzko spolupracujúci s množstvom odborníkov, vrátane akvakultúrnej spoločnosti Lerøy.

Prísnejšie environmentálne požiadavky

Dôležitou súčasťou riešenia je látka tvoriaca ako podvodnú nádrž, tak aj „kryt“ samotnej klietky. Látka by mala nielen brániť rybám v úniku, ale mala by spĺňať aj množstvo prísnych výkonnostných a ekologických požiadaviek.

Protan AS sa môže pochváliť viac ako 80-ročnými skúsenosťami vo výrobe membrán a technických tkanín pre mnohé aplikácie, v súčasnosti vyvinul a implementoval sériu inovatívnych a 100 percentne recyklovateľných PVC tkanín Protan BlueSafe, ktoré pomôžu živočíšnemu priemyslu vyrovnať sa s mnohými výzvami. súvisiace s ochranou životného prostredia.

Ak projekt Starfish naplní nádeje do neho vkladané, bude novinkou v živočíšnej výrobe v celosvetovom meradle s dôrazom na udržateľnosť. Kanadská provincia Britská Kolumbia už rozhodla, že do roku 2025 budú všetky klietky pre lososy klietkového typu.

Protan BlueSafe – špeciálny kryt na použitie v oceáne

Už na začiatku 21. storočia vyvinul Protan tkaniny a systémy na skladovanie a prepravu sladkej vody, používané okrem iného v púštnych oblastiach Arabského polostrova. Rovnaká technológia a inovatívny prístup sa používa v špeciálnych produktoch pre ropný a plynárenský priemysel a množstvo ďalších účelov.

Pre tento projekt Starfish Protan vyvinul úplne novú kvalitnú látku zo série BlueSafe s mimoriadnymi vlastnosťami. Látka sa vyznačuje pozoruhodnou precíznosťou spracovania, vysokou rozmerovou stálosťou a výnimočnou odolnosťou. Látka prešla prísnymi periodickými testami SINTEF (Nórsky výskumný inštitút pre technológiu a inovácie).

Protan navrhol túto novú tkaninu spolu so zákazníkom, aby dosiahol najlepší výkon pri zohľadnení špecifikácií zákazníka. Toto je klasický spôsob Protanu. Chceme využiť naše najnovšie know-how a úzko spolupracovať s našimi klientmi pri hľadaní optimálnych riešení pre ich potreby a výzvy. Naša technológia PVC je flexibilná a udržateľná.

Inštalácia a materiály šetrné k životnému prostrediu

Okrem kvality PVC fólií budú klietkové riešenia ako Starfish vyžadovať odborné znalosti v oblasti montáže a logistiky. Montáž prebieha v továrni Protan v Nesbyene. Kvalifikovaní pokrývači z Protan Entreprenør AS v záchranných vestách privarili membránu k samotnej klietke. Tieto práce sú vykonávané úplne bezemisnou metódou, pomocou horúceho vzduchu a elektriny. Okrem toho sú namontované očká a slučky pre jednoduché pripevnenie a inštaláciu.

Tkaniny Protan BlueSafe sa používajú nielen v uzavretých klietkových systémoch alebo ako obojky proti parazitom. Používajú sa aj v umelých lesoch s morskými riasami alebo ako podstielka pre chovné plavidlá a v starých a nových akváriách pre plôdik a čistejšie ryby.

 

Technické materiály Protan pre akvakultúru

100% recyklovateľné materiály, bez olova a mikroplastov.

Extrémna odolnosť: Dlhá životnosť, minimálna údržba, nízke náklady.

Schválené pre kontakt s pitnou vodou.

Zabraňujú vstupu mikroplastov do mora.

Na konci svojej životnosti môžu byť naše produkty recyklované prostredníctvom nášho programu spätného odberu a potom znovu použité.

Vyrobené a vyvinuté v Nórsku.

Protan BlueSafe®

Protan BlueSafe je séria inovatívnych opakovane použiteľných PVC textílií, ktoré sú obzvlášť dobre tolerované slanou vodou. Môžu napríklad pomôcť odvetviu akvakultúry prekonať množstvo environmentálnych výziev.

Produkty Protan BlueSafe spĺňajú požiadavky širokého spektra priemyselných odvetví na udržateľnosť, biologickú bezpečnosť a bezpečnosť potravín.

Látka neuvoľňuje mikroplasty, je špeciálne prispôsobená na použitie v slanej vode a možno ju použiť na skladovanie pitnej vody.

Keďže je úplne hladký a hustý, pravdepodobnosť rastu mikróbov na jeho povrchu sa znižuje až o 70 percent, čo tiež znižuje náklady na údržbu a predlžuje jeho životnosť.

Ochranný obojok proti parazitom

Ochranný obojok proti parazitom

Obojok pomáha udržať parazity mimo chovných klietok. Naše riešenia sú vyrábané a vyvíjané v Nórsku zo 100 percentne recyklovateľných materiálov.

Dozvedieť sa viac
Les morských rias

Les morských rias

Morské riasy les vyrobené z šetrné k životnému prostrediu a fit
opakovane použiteľné PVC ukrýva ryby čističov a vytvára ich prirodzené prostredie - bez emisií mikroplastov.

Dozvedieť sa viac
Protan BlueSafe

Protan BlueSafe

Protan BlueSafe je séria inovatívnych opakovane použiteľných PVC tkanín navrhnutých tak, aby pomohli vyriešiť mnohé environmentálne výzvy, ktorým čelí priemysel chovu rýb. Produkty Protan BlueSafe reagujú na požiadavky akvakultúrneho priemyslu z hľadiska udržateľnosti, biologickej bezpečnosti a bezpečnosti potravín.

Dozvedieť sa viac