Unikátna technológia ochráni výrobné plavidlo Johan Castberg pred požiarom a extrémnymi poveternostnými podmienkami

Unikátna technológia ochráni výrobné plavidlo Johan Castberg pred požiarom a extrémnymi poveternostnými podmienkami


Asi 250 km od Hammerfestu, najsevernejšieho mesta Nórska, leží panenské ropné a plynové pole Johan Castberg v nehostinnom Barentsovom mori. V súčasnosti sa pomocou technológií a skúseností nórskych špecialistov v tejto veci stavia špeciálna výrobná a skladovacia nádoba, ktorá má pomôcť pri ťažbe ropy a plynu z tohto bohatého ložiska.

Loď, ktorá zakotví v jednej z najťažších oceánskych klím na svete, si vyžaduje tie najkvalitnejšie technické riešenia. Spoločnosti Aker Solutions a Equinor si preto vybrali jedinečné riešenie vyvinuté spoločnosťou Protan a nórskou požiarnou spoločnosťou Fire safe Energy AS na ochranu zdrojov a zariadení na palube lode pred extrémnou klímou Severného ľadového oceánu.

Vybavené v Nórsku

Loď je klasifikovaná ako FPSO, skratka pre Floating Platform for Production, Storage and Unloading. V Kværnerovej lodenici v Storde v Nórsku je paluba lode vybavená množstvom veľkých procesných modulov a technických inštalácií. Zahŕňajú rozsiahle obytné priestory až pre 120 kajút. Práve tieto obytné priestory budú chránené riešením Protan / Firesafe.

"V skratke ide o približne 700 metrov flexibilných protipožiarnych bariér, ktoré budú inštalované medzi rôzne moduly a bariérové ​​steny na komplexnej palube výrobného plavidla,“ vysvetľuje Erik Ulevik, generálny riaditeľ FireAfe.

Tieto protipožiarne bariéry sú vyrobené z materiálov extrémne spomaľujúcich horenie vyvinutých tak, aby zabránili výbuchom a požiarom v ropnom priemysle. Zvaria sa medzi obrovskými modulmi a časťami paluby takmer 300 metrov dlhého plavidla. Účelom bariérových stien je zabezpečiť bezpečnú evakuáciu obmedzením šírenia požiaru, odvádzať povrchovú vodu a chrániť ľudí a zariadenia pod nimi pred vetrom, dažďom a padajúcim ľadom.

Vyžaduje si materiál najvyššej kvality

Začiatok výroby v Johan Castberg sa očakáva koncom roka 2022 a životnosť ložiska bude 30 rokov. Keďže v tejto extrémnej klíme bude slúžiť stále tá istá výrobná nádoba, sú na nádobu kladené obzvlášť vysoké nároky na kvalitu použitých materiálov. To samozrejme platí aj pre protipožiarne bariéry na palube. Na zabezpečenie tejto extrémne vysokej kvality budú produkty potiahnuté materiálmi Protan, čím sa zúročia naše odborné znalosti vo výrobe membrán, ako aj naše skúsenosti v ropnom a plynárenskom priemysle od 70. rokov minulého storočia.

Protan PVC potiahnuté tkaniny sú extrémne trvanlivé a odolné voči poveternostným vplyvom a majú mnoho aplikácií. Preto je Protan schopný dodávať technické textílie zákazníkom s rôznymi potrebami po celom svete, od arktických oblastí až po trópy. Vďaka riešeniu Protan / Firesafe bude preto vybavenie na palube Johan Castberg dobre chránené pred zimnými búrkami aj ohňom.

Odhaduje sa, že rozvoj ložiska Johan Castberg bude stáť menej ako 50 miliárd korún (43 miliárd britských libier) a počas jeho prevádzky sa očakáva produkcia 450 až 650 miliónov barelov ropy. Je to najsevernejšie ropné pole, aké bolo kedy postavené na NCS, takže keď loď začne svoju činnosť koncom roka 2022, je dôležité vedieť, že ľudia aj inštalácie budú bezpečne chránení jedinečnými produktmi Protan a Firesafe.

 

Kontakt

Jan Børge Harsvik - Sales Manager – Technical Textiles

Jan Børge Harsvik

Sales Manager – Technical Textiles
Tkaniny techniczne -

Tkaniny techniczne

Naše tkaniny potiahnuté PVC sa vyrábajú v mnohých kvalitných variantoch

Naše tkaniny potiahnuté PVC sa vyrábajú v mnohých kvalitných variantoch

Naše tkaniny potiahnuté PVC sa vyrábajú v mnohých kvalitných variantoch. Protan predáva potiahnuté textílie spoločnostiam, ktoré vyrábajú rôzne produkty a používajú naše potiahnuté textílie na špecifické účely; napríklad v akvakultúre, poľnohospodárstve alebo ropnom a plynárenskom priemysle.

Dozvedieť sa viac
Ekologické tkaniny pre akvakultúru a chov dobytka

Ekologické tkaniny pre akvakultúru a chov dobytka

Protan dodáva technické textílie pre sektor akvakultúry, ktoré sú mimoriadne odolné a prispievajú k riešeniu obrovského problému šírenia a kontaminácie morí a životného prostredia mikroplastmi. Úzko spolupracujeme s hlavnými hráčmi v tomto odvetví na vývoji dobrých, udržateľných riešení pre akvakultúru.

Dozvedieť sa viac

Tkaniny Protan potiahnuté PVC sa vyrábajú v mnohých kvalitných variantoch v závislosti od technickej špecifikácie